FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD60R600PFD7SAUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD60R600PFD7SAUMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 6A (Tc) 31W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ PFD7
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 1.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 80µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 344 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)