Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD65R190C7ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD65R190C7ATMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 13A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 5.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 290µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1150 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 72W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)