FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD80R2K7C3AATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD80R2K7C3AATMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 2A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount D-Pak
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7Ohm @ 1.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 42W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number IPD80R2
N-Channel 800 V 2A (Tc) 42W (Tc) Surface Mount D-Pak