FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD95R450P7ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD95R450P7ATMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 950 V 14A (Tc) 104W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 360µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1053 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)