FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPDD60R105CFD7XTMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPDD60R105CFD7XTMA1
  • Package: 10-PowerSOP Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 31A (Tc) 198W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-10-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 390µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1504 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 198W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)