Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPF012N06NF2SATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPF012N06NF2SATMA1
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 41A (Ta), 282A (Tc) 3.8W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-U02
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™2
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Ta), 282A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 186µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 233 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10500 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)