Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPG20N04S408BATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPG20N04S408BATMA1
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Stock: 6352
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 40V 20A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PG-TDSON-8-10
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™-T2
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.6mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 30µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2940pF @ 25V
Power - Max 65W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)