Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPG20N06S4L26ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPG20N06S4L26ATMA1
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 745
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 60V 20A 33W Surface Mount PG-TDSON-8-4
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 10µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1430pF @ 25V
Power - Max 33W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)