Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPI023NE7N3 G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPI023NE7N3 G
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5749
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 120A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 273µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 206 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14400 pF @ 37.5 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)