FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPI50R250CPXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPI50R250CPXKSA1
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4661
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 13A (Tc) 114W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 520µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1420 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)