FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPI60R250CPAKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPI60R250CPAKSA1
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4383
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 12A (Tc) 104W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 440µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 104W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO262-3
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Product Number IPI60R
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)