FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPI65R110CFDXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPI65R110CFDXKSA1
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6850
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 31.2A (Tc) 277.8W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 12.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3240 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 277.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)