FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPI80N06S405AKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPI80N06S405AKSA1
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3013
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 80A (Tc) 107W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Parameters
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO262-3
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Base Product Number IPI80N
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 60µA