Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPL60R105P7AUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPL60R105P7AUMA1
  • Package: 4-PowerTSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 33A (Tc) 137W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 530µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1952 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 137W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-VSON-4
Package / Case 4-PowerTSFN
Base Product Number IPL60R
N-Channel 600 V 33A (Tc) 137W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4