Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPL60R210P6AUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPL60R210P6AUMA1
  • Package: 4-PowerTSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 19.2A (Tc) 151W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 7.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 630µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1750 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-VSON-4
Package / Case 4-PowerTSFN
Base Product Number IPL60R210
N-Channel 600 V 19.2A (Tc) 151W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4