FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPL65R230C7AUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPL65R230C7AUMA1
  • Package: 4-PowerTSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 788
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 10A (Tc) 67W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 996 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 67W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 4-PowerTSFN
Base Product Number IPL65R230
N-Channel 650 V 10A (Tc) 67W (Tc) Surface Mount PG-VSON-4