Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPN50R800CEATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPN50R800CEATMA1
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 18
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 7.6A (Tc) 5W (Tc) Surface Mount PG-SOT223
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 800mOhm @ 1.5A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)