Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPP093N06N3GXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPP093N06N3GXKSA1
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2682
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 50A (Tc) 71W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 34µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2900 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)