FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPP139N08N3 G
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPP139N08N3 G
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7147
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 45A (Tc) 79W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.9mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1730 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)