FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPS12CN10LGBKMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPS12CN10LGBKMA1
  • Package: TO-251-3 Stub Leads, IPak
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4469
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 69A (Tc) 125W (Tc) Through Hole PG-TO251-3-11
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 69A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.8mOhm @ 69A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5600 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)