FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPT60R050G7XTMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPT60R050G7XTMA1
  • Package: 8-PowerSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 44A (Tc) 245W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-2
Parameters
Base Product Number IPT60R050
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ G7
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 15.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 800µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2670 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 245W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)