Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPTC011N08NM5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPTC011N08NM5ATMA1
  • Package: 16-PowerSOP Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 42A (Ta), 408A (Tc) 3.8W (Ta), 375W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 42A (Ta), 408A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 150A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 280µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 223 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 17000 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 375W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)