FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPTC039N15NM5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPTC039N15NM5ATMA1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 21A (Ta), 190A (Tc) 3.8W (Ta), 319W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-HDSOP-16-2
Package / Case 16-PowerSOP Module
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta), 190A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 243µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7300 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 319W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)