FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPTG044N15NM5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPTG044N15NM5ATMA1
  • Package: 8-PowerSMD, Gull Wing
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 19.4A (Ta), 174A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-HSOG-8
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.4A (Ta), 174A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 235µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7000 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-HSOG-8
Package / Case 8-PowerSMD, Gull Wing
N-Channel 150 V 19.4A (Ta), 174A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-HSOG-8