Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPU60R1K5CEAKMA2
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPU60R1K5CEAKMA2
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 3.1A (Tc) 49W (Tc) Through Hole PG-TO251-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 49W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)