FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPW60R080P7XKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPW60R080P7XKSA1
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2069
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 37A (Tc) 129W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 11.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 590µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2180 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 129W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)