FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPW65R035CFD7AXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPW65R035CFD7AXKSA1
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 63A (Tc) 305W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-41
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™ CFD7A
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 63A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 35.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.79mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 145 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7149 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 305W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)