Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPW65R080CFDAFKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPW65R080CFDAFKSA1
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 950
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 43.3A (Tc) 391W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 17.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.76mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 161 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4440 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 391W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)