FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPW65R125C7XKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPW65R125C7XKSA1
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 135
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 18A (Tc) 101W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Parameters
Supplier Device Package PG-TO247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number IPW65R125
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 8.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 440µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1670 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 101W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)