Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPW80R290C3AXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPW80R290C3AXKSA1
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 220
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 17A (Tc) 227W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 227W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)