Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPZ65R019C7XKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPZ65R019C7XKSA1
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 75A (Tc) 446W (Tc) Through Hole PG-TO247-4
Parameters
Power Dissipation (Max) 446W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package PG-TO247-4
Package / Case TO-247-4
Base Product Number IPZ65R019
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 58.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.92mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 215 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9900 pF @ 400 V