FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IQE046N08LM5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IQE046N08LM5ATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 15.6A (Ta), 99A (Tc) 2.5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PG-TSON-8-5
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15.6A (Ta), 99A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 47µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3250 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)