FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IQE065N10NM5CGATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IQE065N10NM5CGATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 14A (Ta), 85A (Tc) 2.5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PG-TTFN-9-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta), 85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 48µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)