Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRF2903ZSTRLP
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRF2903ZSTRLP
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3709
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 75A (Tc) 290W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6320 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 290W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
N-Channel 30 V 75A (Tc) 290W (Tc) Surface Mount D2PAK