FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRFBC30ASTRLPBF
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: IRFBC30ASTRLPBF
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 789
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 3.6A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2Ohm @ 2.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 510 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 74W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IRFBC30
N-Channel 600 V 3.6A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)