Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRFDC20PBF
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: IRFDC20PBF
  • Package: 4-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 320mA (Ta) 1W (Ta) Through Hole 4-HVMDIP
Parameters
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 320mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4Ohm @ 190mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 4-HVMDIP
Package / Case 4-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number IRFDC20
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
N-Channel 600 V 320mA (Ta) 1W (Ta) Through Hole 4-HVMDIP