FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRFR020TRPBF
  • Manufacturer: Vishay Siliconix
  • Product NO: IRFR020TRPBF
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 14A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount D-Pak
Parameters
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 8.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 640 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 42W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number IRFR020
N-Channel 60 V 14A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount D-Pak