Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRFR12N25DTRRP
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRFR12N25DTRRP
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2817
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 14A (Tc) 144W (Tc) Surface Mount D-Pak
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 8.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 810 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 144W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 250 V 14A (Tc) 144W (Tc) Surface Mount D-Pak