FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRFR13N20DCPBF
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRFR13N20DCPBF
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8093
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 13A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D-Pak
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 235mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 830 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 200 V 13A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D-Pak