FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRFS23N15DTRLP
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRFS23N15DTRLP
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6086
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 23A (Tc) 3.8W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr International Rectifier
Series HEXFET®
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
N-Channel 150 V 23A (Tc) 3.8W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount D2PAK