Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRL40DM247XTMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRL40DM247XTMA1
  • Package: DirectFET™ Isometric ME
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 44A (Ta), 211A (Tc) 2.8W (Ta), 63W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-8-904
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™5
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Ta), 211A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.82mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8400 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 63W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)