Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRL80HS120
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRL80HS120
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 12.5A (Tc) 11.5W (Tc) Surface Mount 6-PQFN (2x2)
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 10µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 11.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-PQFN (2x2)
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Base Product Number IRL80HS120
N-Channel 80 V 12.5A (Tc) 11.5W (Tc) Surface Mount 6-PQFN (2x2)