FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IRLR7807ZTRLPBF
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IRLR7807ZTRLPBF
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4669
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 43A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount D-Pak
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.8mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.25V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 780 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 30 V 43A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount D-Pak