Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ISC019N04NM5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: ISC019N04NM5ATMA1
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 29A (Ta), 170A (Tc) 3W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Ta), 170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3900 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8 FL
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number ISC019N
N-Channel 40 V 29A (Ta), 170A (Tc) 3W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL