Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ISD1750SYI
  • Manufacturer: Nuvoton Technology Corporation
  • Product NO: ISD1750SYI
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6770
  • Bulk purchase price:
  • Description: Voice Record/Playback IC Multiple Message 33 ~ 100 Sec Pushbutton, SPI 28-SOIC
Parameters
Series ChipCorder®
Package Tube
Product Status Active
Interface Pushbutton, SPI
Input Signal Analog - Single Ended, Microphone
Output Signal Analog - Single Ended, PWM Speaker Output
Sampling Frequency 4 ~ 12kHz
Duration 33 ~ 100 Sec
Filter Pass Band -
Messaging Multiple
Oscillator Type Internal
Features Automatic Gain Control, Volume Control
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply 2.4 V ~ 5.5 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)