Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ITD50N04S4L07ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: ITD50N04S4L07ATMA1
  • Package: TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7462
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 40V 50A (Tc) 46W (Tc) Surface Mount PG-TO252-5-311
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 18µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2480pF @ 25V
Power - Max 46W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)