FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFB30N120Q2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFB30N120Q2
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Stock: 9610
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 30A (Tc) Through Hole ISOPLUS264™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q2 Class
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)