FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFB40N110P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFB40N110P
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 250
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1100 V 40A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole PLUS264™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Polar
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 310 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)