FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFB50N80Q2
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFB50N80Q2
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9400
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 50A (Tc) 1135W (Tc) Through Hole PLUS264™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, Q2 Class
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 260 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1135W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)