FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IXFC110N10P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: IXFC110N10P
  • Package: ISOPLUS220™
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7699
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 60A (Tc) 120W (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™, PolarHT™
Package Box
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3550 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)